SMS Kredyt

Jak taniej spłacać kredyt hipoteczny w obcej walucie

Kilka lat temu, kredyty hipoteczne udzielane w obcych walutach, były niezwykle popularne. A wszystko dlatego, że ich oprocentowanie było o wiele niższe, niż kredyty hipoteczne udzielane w złotówkach. W związku z tym, wiele osób marzących o własnej nieruchomości, nie chcąc przepłacać, składało wnioski o kredyty w euro czy szwajcarskich frankach. Kredyty w tej drugiej walucie, były zresztą o wiele bardziej popularne. Wszyscy na początku, byli bardzo zadowoleni, gdyż miesięczne raty nie były zbyt wysokie, więc praktycznie nikt nie miał problemów z terminową spłatą swoich zobowiązań. Ale mało kto z osób zaciągających kredyt w obcej walucie zdawał sobie sprawę, że z takimi zobowiązaniami wiąże się ryzyko walutowe. Po prostu nigdy do końca nie wiemy, jak zmieni się kurs danej waluty. A że kredyty hipoteczne zaciąga się na długi okres czasu, ryzyko, że kurs danej waluty się umocni jest bardzo duży. Nie inaczej stało się z kursem franka. Gdy większość kredytobiorców zaciągała swoje zobowiązania, za jednego franka, trzeba było płacić nieco ponad 2 złote. Dzisiaj, sytuacja diametralnie się zmieniła i za jednego franka musimy płacić ponad 4 zł. Jak łatwo się domyśleć, osoby posiadające kredyty walutowe, muszą ze swojego domowego budżetu przeznaczyć o wiele więcej pieniędzy, by kupić wystarczającą ilość franków na miesięczną ratę. Dla wielu z nich jest to wydatek bardzo duży i często po prostu muzą bardzo ograniczyć swoje wydatki, by na czas przelać do banku pieniądze. Szukają też oni wszelkich sposobów, by na ratę przeznaczyć jak najmniej pieniędzy.

Szansę na oszczędności związane ze spłatą kredytu hipoteczną, daje nam tzw. ustawa antyspreadowa. Dzięki niej, każdy posiadacz kredytu walutowego, może sam dostarczyć do banku walutę, która będzie przeznaczona na spłatę raty. Kiedyś to banki same dokonywały zamieniały złotówki na franki czy euro i jak łatwo się domyśleć, kursy tych wymian nie były dla klientów korzystne. Dzisiaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zwłaszcza, jeśli popatrzmy, jakie kursy walut oferują nam kantory w Internecie. Kupując w nich waluty, możemy zaoszczędzić na każdej transakcji nawet kilkadziesiąt złotych, co w skali roku, daje nam kilkaset złotych. A jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że takie kredyty spłaca się nawet 25 lat, możemy sobie wyobrazić, jak dużą kwotę możemy zaoszczędzić.

Dlatego z całą pewnością warto założyć sobie konto w jakimś kantorze internetowym (polecamy Walutomat) i to właśnie za jego pośrednictwem wymieniać potrzebne nam waluty. Tym bardziej, że jest to łatwe i każdy bez problemu sobie z tym poradzi.

Brak tagów.
    SMS Kredyt


    szybka po�yczka